Moje zkušenost - assessment centrum

18. dubna 2017 v 17:14 | Mrs. K |  Diary
Vítej u mého článku :) Dnes bych se s vámi ráda podělila o mojí zkušenost s assessment centrem.

Co je vlastně assessment centrum (dále jen AC)?

AC je oblíbená forma výběru nového kolegy do týmu. Většinou je poskládáno jako mozaika z několika úkolů a situací, z nichž všechny do sebe zapadají a dávají smysl. Jedná se o půldenní nebo celodenní akci, které se účastní 5 až 10 uchazečů o práci. V rámci dne účastníci podstupují různé úkoly, připravené situace a dostávají také spoustu otázek. Reakce, chování, odpovědi a způsob řešení navozených situací sledují personalisté a zástupci firmy (často to jsou manažeři týmů nebo přímí nadřízení), kteří si pečlivě zapisují poznámky a vždy mezi jednotlivými situacemi provádí průběžné hodnocení. Během dne postupně vylučují nevhodné kandidáty.

Jak celý den probíhal?
Jako první úkol jsme měli představit se. Šlo jen o velice krátké představení, kde jsme měli shrnout naše pracovní zkušenosti a úspěchy.
Po představení jsme měli individuální úkol. Na tento úkol si nás každého zvlášť volali do vedlejší místnosti. Při řešení tohoto úkolu úplně stačí trocha iprovizace a selského rozumu :)
Dále jsme dostali skupinový úkol, při kterém jsme se v celé skupině museli dohodnout na nějakém závěru. Při tomto úkolu většinou neexistuje správná odpověď a jde jen o to abyste se dokázali na něčem dohodnout se zbytkem kolektivu. Při tomto úkolu se personalisté a zástupci firmy snaží váš výsledek zpochybnit, abyste se snažili ho zase obhájit.
Jako poslední a (alespoň pro mě nejhorší :D) částí je pohovor se zástupci firmy. Při tomto pohovoru můžete dostávat docela nepříjemné otázky, na které třeba ani nechcete odpovídat (např. jaké jsou vaše špatné vlastnosti apod.). Tento pohovor trvá asi 15-30 minut a hodně se řeší také vaše předchozí pracovní zkušenosti.

Jaký mám z celého dne pocit?
Vzheledem k tomu, že se nerada nějak předvádím před cizími lidmi, tak jsem byla hodně nervózní, když celý den začal. Později během přestávek, které jsme měli, jsme se s ostatními uchazeči dali do řeči a nervozita pomalu mizela. Na AC jsem se snažila připravit tím, že jsem o tom četla hodně článků na internetu, ale úplně se na to připravit nedá. :)

Moje rady
Určitě se snažte být co nejvíc v klidu a zbytečně se nestresovat. Snažte se co nejvíce mluvit, aby si vás personalisté všimli, ale zároveň také vnímejte co říkají ostatní. Pokud si vás nějaká firma pozve na AC, určitě to zkuste. Myslím, že i když si vás nevyberou, tak je to výborná zkušenost :) Určitě také není od věci si o firmě zjistit nějaké informace. Každá fima má samozřejmě jiné AC, takže je taky dobré se na internetu podívat na pár článků, které se tohoto týkají. Zde například najdete 10 nejčastějších her v AC. Pokud se ocitnete v AC s dobrou partou lidí, může být tento den velmi příjemný :)

A co vy? Máte zkušenost s AC? V případě, že vás AC čeká přeji hodně štěstí :)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama